Home About us Academics Research IQAC Collaborations Extension Activities Co-/Extra-curricular Activities Events Reports Downloads Announcements Contact
College Committees
About us » College Committees

The following members of the Teaching Staff of the Degree College are informed that the following committees have been appointed for the academic year 2017-2018.

Sr. No.

COMMITTEE

NAME

STATUS

1.

QAC

Dr. Sharmishtha   Matkar (Principal)

Chairperson

Dr. Mangesh Nadkarni (Vice- Principal)

Member

Dr. ArtiSawant (Vice Principal)

Member

Mr. Nivrutti Kumbhar (Vice-Principal)

Member

Dr. Mala Kharkar (Vice Principal)

Member

Dr. Madhu Kapoor

Member

Dr. Kiran Mangaonkar (Management Member)

Special Invitee

2.

IQAC

Dr. Sharmishtha Matkar (Principal)

 

Mrs. Deepti Mujumdar

Co-ordinator

Dr. Trisa Joseph

Co-coordinator

Mrs. Uma Nabar

Member

Dr. Ramesh Yamgar

Member

Dr. Gautam Sonkamble

Member

Dr. ShaileshTawade (Academic Research Co-ordinator)

Member

Mrs. Swati Takkar

Member

Mrs. Seema Rangari (Librarian)

Member

Mrs. Mrunal Penta (Administrative Staff Representative)

Member

Mr. Shriram Dandekar (Industry Representative)

Member

Dr. S.M. Karbelkar (Stakeholder Representative)

Member

Ms. SanjanaTak, FYBA (Student Representative)

Member

Mr. Rajesh Desai (Management Member)

Special Invitee

3.         

College Development Committee

Mr. Kishore V. Rangnekar

Chairperson of the Management

Dr. Gurunath V. Pandit

Secretary of the Management

Mr. Nivrutti D. Kumbhar

HoD Representative, nominated by Principal

Mr. Giridhar S. Shetty

Teachers’ Representative

Dr. Usha R. Vijailakshmi

Teachers’ Representative

Mr. Sachin S. Bhagat

Teachers’ Representative

Mr. Anil K. Tawade

Non-teaching Staff Representative

Mr. Shriram S. Dandekar

Expert from Industry

Dr. Sharad V. Maduskar

Expert from Education and Alumnus

Dr. Suman S. Pawar

Researcher

Mr. Sameer Desai

Social Worker

Ms. Deepti Mujumdar

Co-ordinator, IQAC

-------*

President, Students’ Council

-------*

Secretary, Students’ Council

Dr. Sharmishtha L. Matkar

Secretary

4.   

Time Table

Mrs. Vidya Prabhu

Convener

Dr. Sandhya Parvate

Member

Mr. Sopan Adhao

Member

Ms. Sangeeta Nirmal

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

5.   

Admission

Dr. Sharmishtha Matkar (Principal)

Chairperson

Dr. Mangesh Nadkarni

Member

Dr. Arti Sawant

Member

Mr. Nivrutti Kumbhar

Member

Dr. Madhu Kapoor

Member

Mr. Giridhar Shetty

Member

Dr. Sandhya Parvate

Member

Mrs. Vidya Prabhu

Member

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

6.   

Attendance

Dr. Sharad Sankhe

Convener

Mr. Santosh Keskar

Co-convener

Dr. N. G. Nadkarni

Member

Dr. Anil Bhalerao

Member

Mrs. Amita Koli

Member

Ms. Prity Abhang

Member

Ms. Sujata Mahajan

Member

7.   

Planning and Proposals Board

Dr. Madhu Kapoor

Convener

Dr. Mangesh Nadkarni (In-charge, RUSA)

Member

Dr. Trisa Joseph (In-charge,DBT-STAR)

Member

Mrs. Deepti Mujumdar (In-charge, CPE)

Member

Dr. Gautami Ambiye (In-charge, ICSSR – Proposals)

Member

8.   

Research Cell

Dr. Ramesh Yamgar

Convener

Dr. Usha Vijailakshmi

Co-convener

Dr. Nanaji Durge

Member

Dr. Gautam Zodape

Member

Dr. Gautam Sonkamble

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

9.   

Expert Research Committee (Research Recognition Committee)

Dr. Sharmishtha Matkar

Chairperson

Dr. Gurunath Pandit

Special Invitee

Dr. Mangesh Nadkarni

In-charge

Head of the Concerned Department

Member

Expert from the Concerned Subject

Member

10.

CAS

Dr. Sharmishtha Matkar

Chairperson

Dr. Usha Vijailakshmi

Convener

Dr. Sandhya  Parvate

Member

Dr. Trisa Joseph

Member

Dr. Zarin Sethna

Member

Ms. Sangeeta Nirmal

Member

11.

School-College Complex

Mrs. Madhuri Tayade

Convener

Dr. Nilesha Nadkarni

Member

Mrs. Anagha Renapurkar

Member

Dr. Sharad Sankhe

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

Dr. Anil Bhalerao

Member

12.

Library Advisory

Dr. Zarin Sethna

Convener

Mrs. Seema Rangari (Librarian)

Member

Ms. Tejaswini Thube (SF Librarian)

Member

Dr. Sushmita Negi

Member

Mr. Amit Gawade

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

13.

Book Bank Scheme

Dr. Nanaji Durge

Convener

Mrs. Seema Rangari (Librarian)

Co-convener

Dr. Rahul Wagh

Member

Mrs. Anagha Renapurkar

Member

Mr. Udayraj Gamare

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

Ms. Tejaswini Thube

Member

14.

Women Development Cell (Prevention of Sexual Harassment at Workplace (Internal Complaints Committee) – As a sub-committee of WDC)

Mrs. Uma Nabar

Convener

Mrs. Madhuri Tayade

Member

Mr. Sachin Bhagat

Member

Ms. Ekta Koyande

Member

Mrs. Anupama Tomar

Member

Ms. Meghana Jalgaonkar

Member

Mrs. Manali Sankhe

Member

Mr. Dinesh Kamble (University Representative)

Member

Justice Suman Pandit (Judge)

Member

DCP Jaswantsingh Sodhi

Member

Ms. Ashatai  Kulkarni (NGO)

Member

Mr. Pravin Choudhary, SYBA (Student Representative)

Member

15.

Grievance Cell (Teachers’)

Mrs. Vidya Prabhu

Convener

Dr. Madhu Kapoor

Member

Mrs. Uma Nabar

Member

Dr. Gautam Sonkamble

Member

16.

Grievance Cell (Non-Teaching)

Mr. Santosh Gangurde

Convener

Mr. Prasad Bhole

Member

Mrs. Pradnya Prabhu

Member

Mr. Vijay Waghmare

Member

Mr. Datta Koli

Member

17.

Students’ Welfare Cell

Mr. Ravikant Deogadkar

Convener

Dr. Nilesha Nadkarni

Member

Dr. Giridhar Shetty

Member

Mrs. Ruchita Dalvi

Member

Mr. V. D. Sonawane

Member

18.

Students’ Grievance Redressal Committee

Dr. Sharmishtha Matkar

Principal

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

Mr. Harshal Kasare, TYBA

Students’ Representative

19.

Special Cell

Dr. Gautam Zodape

Convener

Mr. Sachin Bhagat

Member

Mrs. Seema Rangari

Member

Mrs. Anagha Renapurkar

Member

Mr. Amit Gawade

Member

Dr. Balaji Suryavanshi

Member

Mr. Prakash Jadhav (Non-Teaching Staff Representative)

Member

20.

Canteen Committee

Mr. Gaurav Jadhav

Convener

Dr. Sharad Sankhe

Member

Ms. Amita Koli

Member

21.

Staff Common Room

Mrs. Uma Nabar

Convener

Mr. Udayraj Gamare

Member

Mrs. Sangeeta Nirmal

Member

22.

Ladies’ Common Room

Dr. Nilesha Nadkarni

Convener

Mrs. Anagha Renapurkar

Co-convener

Mrs. Meera Joshi

Member

23.

Maintenance & Safety

Dr. Gautam Sonkamble

Convener

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

Mr. Vinod Walawarkar

Member

Mr. Damodar Doke

Member

Dr. Gurunath Pandit

Special Invitee

24.

Anti-Ragging

Dr. Madhu Kapoor

Convener

Dr. Nanaji Durge

Co-convener

Mr. Santosh Gangurde

Co-convener

Dr. Gautam Zodape

Member

Dr. Gautami Ambiye

Member

Dr. Balaji Suryawanshi

Member

Ms. Meghana Jalgaonkar

Member

Dr. Mala Kharkar

Special Invitee

Ms. Devashree Kavle, FYBA (Student Representative)

Member

25.

Discipline

Maj. (Dr.) Rahul Wagh

Convener

Capt. Nilima Prabhu

Co-convener

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

Dr. Nanaji Durge

Member

Mr. Sachin Bhagat

Member

Mr. Amit Gawade

Member

Ms Sujata Mahajan

Member

Ms Shweta Bhise

Member

Mr. V.D. Sonawane

Member

26.

Counselling

Dr. Zarin Sethna

Convener

27.

Mentoring

Dr. Madhu Kapoor

Convener

Dr. Nilesha Nadkarni

Member

Dr. Trisa Joseph

Member

Mr. Prashant  Kamble

Member

Mrs. Madhuri Tayade

Member

Ms. Amita Koli

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

28.

Feedback

Mr. Prashant  Kamble

Convener

Dr. Sushama Pimpale

Co-convener

Mr. Santosh Gangurde

Member

Mrs. Manisha Gangurde

Member

Mr. Santosh Keskar

Member

Dr. Balaji Suryawanshi

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

29.

Career Guidance and Placement Cell

Mr. N. D. Kumbhar

Convener

Dr. B. B. Suryawanshi

Co-Convener

Dr. Ramesh Yamgar

Member

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Mrs. Priti Abhang

Member

30.

Students’ Council

Mr. Giridhar Shetty

Convener

Mrs. Manisha Gangurde

Member

Dr. Anil Bhalerao

Member

31.

NCC (Boys)

NCC (Girls)

Maj. (Dr.) Rahul Wagh

In-charge

32.      

Capt. Nilima Prabhu

In-charge

33.

NSS

Dr. Anil Bhalerao

Convener

Mrs. Amita Koli

Member

Ms. Neha Colaco

Member

34.

Cultural

Dr. Arti Sawant

Convener

Dr. Anil Bhalerao

Co-Convener

Mrs. Manisha Gangurde

Member

Mrs. Madhuri Tayade

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

Ms. Shirley Bhoir

Member

Mr. Devrao Kapse

Member

35.

Gymkhana

Mr. Devrao Kapse

Convener

Mr. Vishal Goswami

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

Ms. Amita Koli

Member

36.

DLLE

Mr. Shantaram Sonawane

Convener (Arts & Commerce)

Mrs. Sangeeta Nirmal

Convener (Science)

37.

MIS

Mr. Sopan Adhav

Convener

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

Mrs. Mrunal Penta

Member

Mrs. Savita Dhavade

Member

38.

Website

Dr. Gautami Ambiye

Convener

Mrs. Sangeeta Nirmal

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Ms. Nivedita Munj

Member

Dr. Mala Kharkar

Member

39.

Magazine

Dr. Gautam Sonkamble

Convener

Mrs. Leena Phuloria

Co-convener

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

Mr. Shashikant Rupavate

Member

Mr. Hiraman Jadhav

Member

Mr. B.M. Rai

Member

40.

HRD

Dr. Zarin Sethna

Convener

Dr. Sushmita Negi

Member

Mr. Santosh Keskar

Member

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Dr. Mala Kharkar

Member

41.

ISR

Dr. Sushmita Negi

Convener

Mrs. Manisha Gangurde

Member

Mr. Sopan Adhav

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Ms. Gunjan Agarwal

Member

42.

College Audits

This will comprise the following Audits:

Dr. Arti Sawant

Convener

43.

Academic Audit

Mrs. Deepti Mujumdar

Convener

Dr. Gautami Ambiye

Co-convener

44.

Administrative Audit

Dr. Ramesh Yamgar

Convener

Mr. Amit Gawade

Co-convener

45.

Gender Audit

Mrs. Vidya Prabhu

Convener

Mrs. Madhuri Tayade

Co-convener

Mrs. Manisha Gangurde

Member

Capt. Nilima Prabhu

Member

46.

ICT Audit

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Convener

Mr. Vishal Goswami

Co-convener

47.

Memorial Lectures & Publication

Dr. Gautam Sonkamble

Convener

Mr. Santosh Gangurde

Member

48.

Green Audit

Dr. Sushmita  Negi

Convener

49.

Development Index

Mrs. Deepti Mujumdar

Convener

50.

Dr. R.R. Ambardekar Lecture Series

Dr. Sandhya Parvate

Convener

Mrs. Manisha  Gangurde

Member

51.

Late Mrs. Prabha Joshi Lecture Series

Dr. Balaji Suryavanshi

Convener

Mrs. Manisha  Gangurde

Member

52.

Prof. A. N. Kothare Day Lecture Series

Dr. Nilesha Nadkarni

Convener

Mr. Gaurav Jadhav

Member

53.

4-L Elocution Competition

Dr. Sandhya  Parvate

Convener

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

Dr. Gautam Sonkamble

Member

Mr. Udayraj Gamare

Member

Mrs. Manisha  Gangurde

Member

54.

Advisory Committee for following programmes: 

Dr. Mangesh Nadkarni

Dr. Arti Sawant

Mr. Nivrutti Kumbhar

Dr. Mala Kharkar

 

55.

Convocation

Ms. Surashri Adhav

Dr. Nayana Chandak

Convener

Member

56.

Prize Distribution

Dr. Zarin Sethna

Dr. Nayana Chandak

Convener

Member

57.

Annual Day

Ms. SurashriAdhav

(All Sub-committees)

Convener

58.

Sports Day

Mr. Devrao Kapse

Mr. Nivrutti Kumbhar

(All Sub-committees)

 

Special Invitee

59.

ICT

Mr. Santosh Gangurde

Convener

Dr. Shailesh Tawade

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Mr. Nilam Joshi

Member

Mrs. Pradnya Prabhu

Member

60.

UGC / DST

Dr. Sharmishtha Matkar (Principal)

 

Dr. Madhu Kapoor

 

Dr. Mangesh Nadkarni

Convener

Dr. Arti Sawant

Member

Mr. Nivrutti Kumbhar

Member

Dr. Gautam Zodape

Member

Dr.  Gautam Sonkamble

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

Dr. Mala Kharkar

Member

61.

Documentation Committee

Dr. Gautam Sonkamble

Convener

Mrs. Manisha Gangurde

Member

Mr. Santosh Keskar

Member

Mr. Sopan Adhao

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

Ms. Prity Abhang

Member

* The names of the Student Members will be added to the College Development Committee list after the elections for the Students’ Council are held. Circular from the University of Mumbai is awaited in this regard.