IQAC | Collaborations | Contact
w3layouts
"Reaccredited with 'A+ Grade' by NAAC (3rd Cycle), with an institutional score of 3.53, ISO 9001-2015, Best College 2016-17, Approved For DBT STAR COLLEGE SCHEME"
“Autonomous Status w.e.f. 2019-20”
"Upcoming Events 2018"

About us »

College Committees

The following members of the Teaching Staff of the Degree College are informed that the following committees have been appointed for the academic year 2018-2019.

Sr. No.

NAME

STATUS

1.

Steering Committee

Dr. Sharmishtha Matkar (Principal)

Chairperson

Dr. Arti Sawant (Vice- Principal)

Member

Mr. Nivrutti Kumbhar (Vice-Principal)

Member

Dr. Ramesh Yamgar (Vice-Principal)

Member

Dr. Mala Kharkar (Vice-Principal)

Member

Dr. Gurunath Pandit (Management Member)

Special Invitee

Dr. Kiran Mangaonkar (Management Member)

Special Invitee

2.

IQAC

Dr. Sharmishtha Matkar (Principal)

 

Dr. Ramesh Yamgar

Co-ordinator

Dr. Shailesh Tawade

Co-coordinator

Dr. Gautam Sonkamble

Member

Dr. Sushmita Negi (NIRF Coordinator)

Member

Dr. Gautami Ambiye (Website)

Member

Mr. Santosh Keskar (Development Index)

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar (Academic Research Co-ordinator)

Member

Ms. Swati Takkar

SF Member

Ms. Seema Rangari (Librarian)

Member

Ms. Mrunal Penta (Administrative Staff Representative)

Member

Mr. Kishore Masurkar (Industry Representative)

Member

Dr. S. M. Karbelkar (Stakeholder Representative)

Member

Mr. Sankalp Bandekar (TYBSc Zoology, Student Representative)

Member

Mr. Rajesh Desai (Management Member)

Special Invitee

3.

Examination

Mr. Sachin Bhagat

Convenor

Mr. Amit Gawde

Co-convenor

Dr. Giridhar Shetty

Member

Ms. Madhuri Tayade

Member

Dr. Zarin Sethna

Member

Mr. Santosh Gangurde

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

Dr. Sushmita Negi

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

Ms. Anupama Tomar

SF In-charge

4.

Time Table

Ms. Meera Joshi

Convener

Mr. Sopan Adhao

Member

Ms. Sangeeta Nirmal

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

5.

Admission

Dr. Sharmishtha Matkar (Principal)

Chairperson

Dr. Ramesh Yamgar

Member

Dr. Arti Sawant

Member

Mr. Nivrutti Kumbhar

Member

Dr. Giridhar Shetty

Member

Ms. Uma Nabar

Member

Dr. Trisa Joseph

Member

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

Dr. Balaji Suryanvashi

Member

6.

Attendance

Dr. Sharad Sankhe

Convener

Mr. Santosh Keskar

Co-convener

Dr. Nilesha G. Nadkarni

Member

Mr. Mahesh Jadhav 

Member

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Dr. Anil Bhalerao

Member

Mrs. Amita Koli

Member

7.

Planning and Proposals Board

Dr. Sharmishtha Matkar 

Principal

Dr. Ramesh Yamgar

Chairman

Dr. Mangesh Nadkarni 

Member

Dr. Arti Sawant 

Member

Dr. Trisa Joseph

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

Ms. Seema Rangari

Librarian

Mr. Prakash Jadhav

Accounts

8.

Research Cell

Dr. Ramesh Yamgar

Convener

Dr. Usha Vijailakshmi

Co-convener

Dr. Nanaji Durge

Member

Dr. Gautam Sonkamble

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

9.

Expert Research Committee (Research Recognition Committee)

Dr. Sharmishtha Matkar

Chairperson

Dr. Gurunath Pandit

Special Invitee

Dr. Mangesh Nadkarni/Dr. Ramesh Yamgar

In-charge

Head of the Department Concerned 

Member

Expert from the Subject Concerned

Member

10.

CAS

Dr. Sharmishtha Matkar

Chairperson

Dr. Ramesh Yamgar

Convener

Dr. Trisa Joseph

Member

Dr. Gautam Zodape

Member

Dr. Zarin Sethna

Member

Ms. Deepti Mujumdar

Member

Dr. Gautam Sonkamble

Member

Mr. Sopan Adhao

Member

11.

School-College Complex

Ms. Madhuri Tayade

Convener

Ms. Meera Joshi

Member

Dr. Nilesha Nadkarni

Member

Mrs. Anagha Renapurkar

Member

Dr. Sharad Sankhe

Member

Mr. Sopan Adhao

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

Dr. Anil Bhalerao

Member

12.

Library Advisory

Dr. Zarin Sethna

Convener

Ms. Seema Rangari (Librarian)

Member

Ms. Tejaswini Thube (SF Librarian)

Member

Dr. Sushmita Negi

Member

Mr. Amit Gawade

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

13.

Book Bank Scheme

Ms. Seema Rangari (Librarian)

Convener

Dr. Nanaji Durge

Member

Dr. Rahul Wagh

Member

Ms. Anagha Renapurkar

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

Ms. Tejaswini Thube

Member

14.

Women Development Cell (Prevention of Sexual Harassment at Workplace (Internal Complaints Committee) – As a sub-committee of WDC)

Mrs. Uma Nabar

Convener

Dr. Nilesha Nadkarni

Member

Capt. Nilima Prabhu

Member

Ms. Madhuri Tayade

Member

Mr. Sachin Bhagat

Member

Dr. Sushmita Negi

Member

Ms. Leena Phuloria

Member

Mr. Sachin Waghmare

Member

Dr. Mala Kharkar

Special Invitee

Ms. Ekta Koyande

Member

Ms. Meghana Jalgaonkar

Member

Ms. Manali Sankhe

Member

Mr. Dinesh Kamble (University Representative)

Member

Justice Suman Pandit (Judge)

Member

DCP Jaswantsingh Sodhi

Member

Ms. Ashatai Kulkarni (NGO)

Member

Ms. Sheeba Shaikh (MSc-II, Student Representative)

Member

Ms. Disha Sawant (TYBA, Student Representative)

Member

15.

Grievance Cell (Teachers’)

Dr. Sushmita Negi

Convener

Dr. Gautam Sonkamble

Member

Ms. Manisha Gangurde

Member

Ms. Sangeeta Nirmal

Member

16.

Grievance Cell (Non-Teaching)

Mr. Santosh Gangurde

Convener

Mr. Prasad Bhole

Member

Ms. Pradnya Prabhu

Member

Mr. Vijay Waghmare

Member

Mr. Datta Koli

Member

17.

Students’ Welfare Committee

Mr. Ravikant Deogadkar

Convener

Dr. Nilesha Nadkarni

Member

Dr. Giridhar Shetty

Member

Ms. Ruchita Dalvi

SF Member

Mr. Vilas D. Sonawane

Member

18.

Students’ Grievance Redressal Committee (As per notification of the UGC Act, 1956 (3 of 1956))

Mr. Ravikant Deogadkar

Convenor

Dr. Nilesh Nadkarni

Member

Mr. Nirutti Kumbhar

Special Invitee

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Ms. Anupama Tomar

SF Member

Mr. Hrishikesh Mahadik (TYBA)

Students’ Representative

19.

Special Cell

Dr. Gautam Zodape

Convener

Mr. Sachin Bhagat

Member

Ms. Seema Rangari

Member

Ms. Anagha Renapurkar

Member

Mr. Amit Gawde

Member

Dr. Balaji Suryavanshi

Member

Mr. Prakash Jadhav (Non-Teaching Staff Representative)

Member

20.

Canteen Committee

Mr. Nivrutti Kumbhar

Convener

Ms. Uma Nabar

Member

Dr. Sharad Sankhe

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

21.

Staff Common Room

Ms. Uma Nabar

Convener

Ms. Deepti Mujumdar

Member

Ms. Anagha Renapurkar

Member

Ms. Sangeeta Nirmal

Member

22.

Ladies’ Common Room

Dr. Nilesha Nadkarni

Convener

Ms. Anagha Renapurkar

Co-convener

Ms. Meera Joshi

Member

23.

Maintenance & Safety

Mr. Nivrutti Kumbhar

Convener

Dr. Shailesh Tawade

Member

Mr. Vinod Walawarkar

Member

Mr. Prakash Jadhav

Member

Mr. Vilas Sonawane

Member

Mr. Damodar Doke

Member

Mr. Anil Tawade

Member

Dr. B. M. Rai

Member

Dr. Gurunath Pandit

Special Invitee

24.

Anti-Ragging

Dr. Nanaji Durge

Convener

Mr. Santosh Gangurde

Co-convener

Dr. Gautam Zodape

Member

Dr. Gautami Ambiye

Member

Dr. Balaji Suryawanshi

Member

Ms. Meghana Jalgaonkar

Member

Dr. Mala Kharkar

Special Invitee

Ms. Priyanka Sonar (TYBSc, Student Representative)

Member

25.

Discipline

Maj. (Dr.) Rahul Wagh

Convener

Capt. Nilima Prabhu

Co-convener

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

Dr. Nanaji Durge

Member

Mr. Sachin Bhagat

Member

Mr. Amit Gawde

Member

Ms. Sujata Mahajan

Member

Ms. Shweta Bhise

Member

Mr. Vilas Sonawane

Member

26.

Counselling

Dr. Zarin Sethna

Convener

27.

Mentoring

Dr. Nanaji Durge

Convener

Dr. Nilesha Nadkarni

Member

Dr. Trisa Joseph

Member

Dr. Gautami Ambiye

Member

Mr. Prashant  Kamble

Member

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Ms. Madhuri Tayade

Member

Ms. Amita Koli

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

28.

Feedback

Mr. Prashant  Kamble

Convener

Dr. Sushama Pimpale

Co-convener

Mr. Santosh Gangurde

Member

Ms. Manisha Gangurde

Member

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Mr. Santosh Keskar

Member

Dr. Balaji Suryawanshi

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

29.

Career Guidance and Placement Cell

Ms. Deepti Mujumdar

Convener

Dr. Balaji Suryawanshi

Co-Convener

Dr. Giridhar Shetty

Member

Mr. Mahesh Jadhav

Member

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Dr. Anil Bhalerao

Member

Mr. Nivrutti Kumbhar

Member

30.

Students’ Council

Mr. Giridhar Shetty

Convener

Dr. Ramesh Yamgar

Special Invitee

Dr. Rahul Wagh (NCC Boys)

Member

Capt. Nilima Prabhu (NCC Girls)

Member

Mr. Devrao Kapase (Sports)

Member

Mr. Shantaram Sonawane (DLLE)

Member

Ms. Manisha Gangurde

Member

Dr. Anil Bhalerao (NSS)

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

Dr. Arti Sawant

Special Invitee

Dr. Mala Kharkar

Special Invitee

31.

NCC (Boys)

Maj. (Dr.) Rahul Wagh

In-charge

32.      

NCC (Girls)

Capt. Nilima Prabhu

In-charge

33.

NSS

Dr. Anil Bhalerao

Convener

Mr. Santosh Gangurde

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

Mr. Pushkar Bhojane

Member

34.

Cultural

Dr. Arti Sawant

Convenor

Ms. Manisha Gangurde

Co-convenor, Annual Day

Ms. Madhuri Tayade

Co-convenor, Spandan

Mr. Prashant Kamble

Co-convenor, Drama Competitions

Ms. Surashri Adhav

Co-convenor, Youth Festival

Ms. Amita Koli

Member

Ms. Chitra Mestry

SF Member

Mr. Devrao Kapase

Member

35.

Gymkhana

Mr. Devrao Kapase

Convener

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

Ms. Amita Koli

Member

36.

DLLE

Mr. Shantaram Sonawane

Convener(Arts & Commerce)

Mrs. Sangeeta Nirmal

Convener (Science)

37.

MIS

Mr. Sopan Adhao

Convener

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Mr. Shantaram Sonawane

Member

Ms. Mrunal Penta

Member

Ms. Savita Dhavade

Member

38.

Website

Dr. Gautami Ambiye

Convener

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Ms. Mrunal Penta

Member

Ms. Pradnya Prabhu

Member

Ms. Utkarsha Bhosle

Member

Dr. Mala Kharkar

Special Invitee

39.

Magazine

Ms. Deepti Mujumdar 

Convenor

Dr. Sushmita Negi

Co-convenor

Ms. Leena Phuloria

Co-convenor

Mr. Ravikant Deogadkar

Member

Dr. Zarin Sethna

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

Ms. Gargi Gothe

Member

Mr. Nilam Joshi

Member

Mr. Hiraman Jadhav

Member

Mr. Prakash Jadhav

Member

Mr. B.M. Rai

SF Member

Mr. Pradeep Parulekar

Member

40.

Human Resourch Development (HRD)

Dr. Zarin Sethna

Convenor

Dr. Sushmita Negi

Member

Mr. Santosh Keskar

Member

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Dr. Mala Kharkar

Special Invitee

41.

Institutional Social Responsibility (ISR)

Dr. Sushmita Negi

Convener

Ms. Manisha Gangurde

Member

Mr. Sopan Adhao

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Ms. Gunjan Agarwal

Member

42.

College Audits

This will comprise the following Audits:

Dr. Arti Sawant

Convener

43.

Academic Audit

Ms. Deepti Mujumdar

Convener

Ms. Sangeeta Nirmal

Co-convener

44.

Administrative Audit

Dr. Ramesh Yamgar

Convener

Mr. Amit Gawde

Co-convener

Mr. Prakash Jadhav

Member

Mr. Prasad Bhole

Member

45.

Gender Audit

Ms. Uma Nabar

Convener

Ms. Madhuri Tayade

Co-convener

Capt. Nilima Prabhu

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

46.

ICT Audit & ICT Committee

Dr. Bhushan Mulgaonkar

Convener

Dr. Gautami Ambiye

Member

Dr. Shailesh Tawade

Member

Mr. Vishal Goswami

Member

Mr. Nilam Joshi

Member

Ms. Pradnya Prabhu

Member

Mr. Sameer Bhingarde

SF Member

47.

Memorial Lectures & Publication

Dr. Gautam Sonkamble

Convener

Mr. Santosh Gangurde

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

48.

Green Audit

Dr. Sushmita  Negi

Convener

49.

Development Index

Ms. Santosh Keskar

Convener

50.

Dr. R. R. Ambardekar Lecture Series

Ms. Uma Nabar

Convener

Dr. Gautami Ambiye

Member

51.

Late Mrs. Prabha Joshi Lecture Series

Dr. Balaji Suryavanshi

Convener

Ms. Manisha  Gangurde

Member

52.

Prof. A. N. Kothare Day Lecture Series

Dr. Nilesha Nadkarni

Convener

Mr. Gaurav Jadhav

Member

Dr. Sushama Pimpale

Member

53.

4-L Elocution Competition

Mr. Ravikant Deogadkar

Convenor

Dr. Zarin Sethna

Member

Ms. Manisha Gangurde

Member

Ms. Surashri Adhav

Member

Mr. Shivkumar Yadav

Member

Ms. Gargi Gothe

Member

54.

Advisory Committee for following programmes: 

Dr. Arti Sawant

Mr. Nivrutti Kumbhar

Dr. Mala Kharkar

 

55.

Degree Distribution

Ms. Surashri Adhav

Dr. Nayana Chandak

Convener

Member

56.

Prize Distribution

Dr. Zarin Sethna

Dr. Nayana Chandak

Convener

Member

57.

Annual Day

Ms.Manisha Gangurde

(All Sub-committees)

Convener

58.

Sports Day

Mr. Devrao Kapase

Mr. Nivrutti Kumbhar

(All Sub-committees)

Special Invitee

59.

Unfair Means Inquiry

Dr. Usha Vijailakshmi

Convener

Dr. Mala Kharkar

Member

Ms. Deepti Mujumdar

Member

Dr. Sushmita Negi

Member

Dr. Balaji Suryavanshi

Member

60.

Documentation Committee

Dr.Gautam Sonkamble

Convener

Ms. Deepti Mujumdar

Member

Ms.Manisha Gangurde

Member

Mr. Mahesh Jadhav

Member

Mr. Santosh Keskar

Member

Mr. Sopan Adhao

Member

Mr. Prashant Kamble

Member

Mr. Mahesh Jadhav

Member

Top